f y s r
_

Tujos

Tuja – turbūt labiausiai lietuviams atsibodęs dekoratyvinis augalas. Jos visiems įprastos dar nuo tarybinių laikų, kada nebuvo didelio augalų pasirinkimo. Tujos buvo sodinamos beveik kiekvienoje sodyboje ir kapinėse ir vertinamos už savo nereiklumą bei nesudėtingą priežiūrą. Nors džiugina jų taisyklinga forma, kiaurus metus žalia tanki laja, malonus kvapas, tačiau rudenį subrandinę tuntus rudų sėklų, kuriam laikui praranda dekoratyvumą. Kažkodėl daugelis žmonių, paklausti apie tujas, pirmiausia prisimena, kad jos labai šiukšlina.

Prieš kelerius metus, išpopuliarėjus gamtiniam sodybų stiliui, populiariosios tujos pradėjo užleisti vietą kitiems dekoratyviniams augalams. Jų nesikratė tiktai pirmiausia ne madas, o praktiškumą vertinantys sodininkai. Jas naudojo daugiausia gyvatvorėms, kur tujos, lyginant su kitais augalais, iš tiesų dažnai nepakeičiamos.

Tačiau apželdinimo mada taip pat sukasi ratu. Paskutiniuoju metu į apželdintojų katalogus ir naujai želdimanus plotus grįžo klasikinis stilius, pasidarė be galo gražu kaimu dvelkiantys darželiai, o čia lengvai prižiūrimos tujos vėl sublizgėjo. Juo labiau, kad šiandien siūloma daugybė naujų nematytų veislių. Kai kurios iš jų yra pranašesnės ne tik skirtinga išvaizda – jos nebekartoja savo protėvių trūkumų, ir jas prižiūrėti tampa dar paprasčiau.

Tujas naudoti šiandien yra labai patogu, jei reikalinga:
• užsitverti visžale gyvatvore,
• sukurti užuovėją,
• papuošti teritoriją visais metų laikais žaliuojančiu akcentu,
• suteikti formą klasikinio stiliaus struktūrinių visžalių augalų bordiūrėliams.
Tujos yra itin lengvai formuojamos. Nesvarbu, jei kataloge nurodyta, kad augalas aukštas – tinkamai formuojama tuja gali būti bet kokio norimo aukščio.
Dirvos ph tujoms gali būti nuo kalkingos iki rūgščios. Šie augalai mėgsta humusingą sunkesnį dirvožemį (priesmėlį ar priemolį ), natūraliai auga net pelkėse. Gali pakęsti neilgą šaknų užmirkimą (pvz. pavasarį). Tačiau tujų nereikėtų auginti smėlynuose, čia geriau rinktis kalnines pušis ir panašius smėlynų augalus.

Tujų sodinukus geriausia pirkti su žemės gumulu arba užaugintus vazonuose – taip jos daug geriau prigis, negu pirktos nuogomis šaknimis.

Tujos sodinamos pavasarį
Sodinant tujų gyvatvorę, jos tankumas parenkamas pagal sodinukų aukštį. Pvz. 1 bėginiam metrui gyvatvorės reikės 3 vnt. 100 cm aukščio  tujų. Jei sodinukai didesni – jų užteks mažiau.

Rytinės tujos ( Thuja orientalis ) neatsparios.

Keletas man patinkančių veislių
Pavadinimas aukštis plotis savybės
Thuja ocidentalis (vakarinė)      
Brabant 15 3 puiki, susiliejanti gyvatvorė, blanki spalva žiemą
Danica 0,6 1 apvali, žiemą dengti, kad neišgultų, blanki spalva žiemą
Recurva Nana 2 2 apvali, tamsiai žaliagaubtos šakelės
Smaragd 4 1-1,5 labai graži spalva žiemą ir vasarą
Thuja plicata(didžioji)      
Aurescens 8 3 gelsvo, bet nelabai ryškaus atspalvio
Atrovirens 15 3 tamsios žalios spalvos net blizga
Tujų sodinimas
Kasama tranšėja 50x60cm. Jei žvyras ar vandeniui laidus gruntas. Jei molis ar priemolis, ta tranšėja gali buti mažesnė.

Norint pagerint žemę geriausia nusipirkt  biohumuso į kurį įeina durpė, nuo grybų likęs substratas,ir sliekų biohumusas.

1 litras biohumuso kainuoja 50ct.
Jei dirvos pagerinimui naudojamas mešlas, jis BUTINAI turi buti perpuvęs, šviežiu tik nudeginamos šaknys.
Nuo tvoros tujas reikia atitraukti apie 50 cm.
Tujos sodinamos kas 50-70 cm.

 

Eglė Sūnilaitienė

Svetainėje esančią medžiagą naudoti galima tik įdėjus aktyvią nuorodą

Share

5 comments on “Tujos

 1. Jurgita Savonyte on said:

  laba diena norejau paklausti ar tujas galima sodinti rudeni?

 2. Jurgita Savonyte on said:

  aciu , kad pasakete butinai pas ja pasiteirausiu, nes noriu gyvatvore apsodinti tujomis, ir nelabai zinau, tai dabar domuosi.

 3. Vytautas on said:

  Truputį per trumpas straipsnis.Pasigedau patarimų kada ir kaip tujas genėti. Pas mane auga nemaža tujų gyvatvorė ir jos jaunesniąją dalį reikia formuoti, o Lietuvos tujų augintojai apie tai nieko nerašo. Susidaro įspūdis, kad mūsų sodų specialistai yra gana primityvūs – Lenkijoje, pavyzdžiui, didesnėje ūkinių prekių parduotuvėje galima nusipirkti specialių trąšų tujoms – ir tų trąšų yra „pavasarinių“, „vasarinių“ ir „Rudeninių“, taip pat „nuo rudavimo“, o pas mus tik „humusas“ ir „mėšlas“. Tarp kitko, panaudojus tas lenkiškas trąšas rezultatai gaunasi fantastiniai – naujai pasodintos tujos (apie 50 cm) per sezoną ūgtelėjo gal apie 1 m.

 4. Raimonda on said:

  Laba diena, norejau pasiteirauti, gal katais pardavinejat ir tuju seklas?

 5. Dovilė on said:

  Sveiki,norėjau paklausti,kaip formuoti tujas?kaip jas padaryti spiralines?gal turite kokių foto;)ačiū

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*

2 916 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

HTML tags are not allowed.